Sok szülő érez csalódást, amikor a kisgyereke nem a csillogó-villogó, zenélő játékkal kezd önfeledten játszani az ajándékbontás után, hanem a csomagolópapírral vagy a játék dobozával. Pedig ebben nincs semmi meglepő: a gyerekeknek azok a leginkább kedvükre valók, amik nincsenek „készen” - helyettük azok a játékok hozzák őket lázba, amik megmozgatják a fantáziájukat és a kreativitásukat.
Melinda és Balázs kézzel készít gyerekjátékokat fából - első ránézésre nincs benne semmi rendkívüli, olyan, mint egy hajlított deszka. A felnőttek többsége tényleg csak ezt látja benne, ám ha a gyerekek kezébe kerül, máris szárnyalni kezd a képzeletük, és az egyszerű palló ezerféleképpen tölti meg vidámsággal a szobát. A varázspalló nem csak játék, mozgásfejlesztő eszközként is kiválóan használható, gyerekeknek, felnőtteknek, sőt akár időseknek is.
Menőke: Mivel foglalkoztatok, mielőtt megszülettek a gyerekeitek és a Varázspalló ötlete?
Melinda: Balázs informatikusként dolgozott nagyobb hazai cégeknél, én pedig nemzetközi kapcsolatok szakos közgazdászként végeztem és már Milossal „együtt” államvizsgáztam. Az egyetem alatt civil szervezeteknél dolgoztam/gyakornokoskodtam, aztán mama lettem és ez lett a teljesség. Hét évig voltam otthon a két kisfiúval, mellettük lettem aromaterapeuta és dúla és kicsit más vonalon, de folytattam a civil munkákat is.
Miután megszületett az első gyermekünk a nagyvárosból egy csendes szigetre költöztünk. A játszótereink a folyópart, a szántóföldek és az erdő voltak. Ez a természetközelség, a természettel való szoros együttélésünk ihlette gyerekeink játékait is. Amit csak tudtunk, mi magunk készítettünk el nekik, az alkotó folyamatba pedig a gyerekeket is igyekeztünk bevonni. Tudatos választás volt, hogy a sok műanyag, zenélő, játékboltokban kapható tömegjátékok helyett mindig előnyben részesítsük az egyszerű, ám szabad fantáziajátékra ösztönző játékokat.
Melinda és Balázs, akiket igazán kreatív fából faragtak!
Menőke: Mennyire volt nehéz egészen új fejezetet nyitni a nagyvárosi nyüzsgés után?
Melinda: Utólag nagyon örülünk neki, hogy megengedtük magunknak, hogy ne külső kényszer hatására, hanem megélve a saját utunkat és tempónkat nyithassuk meg ezt az új fejezetet. Balázs sokáig munka után második állásként, hajnalonta, esténként és hétvégén varázsolta elő a pallókat a pici műhelyünkből. Hosszú-hosszú időnek kellett eltelnie ahhoz, amíg megérett benne, hogy be tud engedni ebbe a folyamatba segítséget maga mellé. Nyilván másképp alakult volna az üzletünk dinamikája, ha hamarabb növekedni tudunk, de utólag olyan szép erre visszagondolni, hogy meg tudtuk várni ezt a pontot. Volt tér és idő eljutni ide. A következő nagy lépés pedig a „normál állás” feladása volt. Húsz évnyi alkalmazotti munka után átlépni az önálló vállalkozói létbe nagy kaland ám!
Menőke: Nektek, felnőtteknek jut időtök játszani? Ha igen (remélem így van!), akkor mik a kedvenceitek?
Melinda: Persze, hogy jut! Nagyon szeretünk játszani, leginkább az egész élet erről szól, nem? Mi például a pallózásra is leginkább egy kalandként tekintünk, és talán emiatt is tud ez az egész vállalkozás ilyen hitelesen működni. Nincs rajta semmilyen kényszer, presszúra, engedjük, hogy vezessen minket és tényleg mint egy kalandos kirándulás próbáljuk megélni a vállalkozás minden percét, a vidámakat és az irtó nehezeket is. Node, hogy a kérdésedre válaszoljak, már nagyobbak a fiaink, úgyhogy mostanság a közös tárasjátékozós pillanatok a kedvenceim. De mi tényleg játszunk úton-útfélen, biciklizés közben és még a vacsoraasztalnál is.
Menőke: Van köztetek a munkamegosztás a Varázspallók készítése során?
Melinda: Abszolút, az első perctől fogva. Balázs felel a gyártásért, én viszem a vállalkozás egyéb feladatait. Épp néhány hónapja mondta Ábel a kisebbik fiunk, hogy Mama, már a világ minden részében vannak varázspallók, és milyen klassz, hogy ezekhez a pallókhoz te vagy apa mind-mind hozzáértetek! Jó érzés és ez például egy olyan pontja a vállalkozásnak, amire nagyon büszkék vagyunk. Megnőttünk, már több ember működik közre a pallók készítésében is, de az utolsó csiszolások és az ellenőrzés továbbra is a mi feladatunk. Nem megy ki palló úgy a műhelyből, hogy ne mi érintenénk utoljára.
Menőke: Mi volt a legkedvesebb történet vagy visszajelzés, amit a játékaitok kapcsán kaptatok?
Melinda: Az egyik kedvencünk jó régi, amit valamikor 2013 környékén kaptunk, de máig itt van velünk: „ez egy igazán életrevaló kis fadarab!” De szívmelengető az is, amikor valakitől vásárlás után két évvel olyan e-mailt kapunk, hogy amióta megvan, minden nap(!) előveszik a pallót, és bevonják a játékba. Amúgy minden visszajelzés nagyon jól esik, és nagyon megerősítő számunkra. Mindegyiknek épp akkor örülünk, és mindegyik a kedvencünk. Van, aki fényképeket, videót is küld. Az a tapasztalatunk, hogy nagyon tudnak örülni a szülők is, amikor azt látják, hogy valami ennyire elvarázsolja és elmélyült játékba hívja a gyermeküket, mint a palló.
Menőke: Mivel a Varázspalló akár egy nagyra nőtt felnőttet is elbír, a szülők is gond nélkül játszhat(ná)nak vele. Hogyan használhatják a „nagyok” a Varázspallót?
Melinda: A pallózás egy nagyon klassz, újfajta mozgásélményt nyújt a felnőtteknek is. Kicsit olyan, mintha újra óvodás lennél... Mindenképpen szempont volt a palló kialakításánál, hogy a nagyok is ki tudják próbálni, ők is megélhessék, újra felfedezhessék a billenések vidám pillanatait. Van olyan terapeutánk, aki idősekkel való munkája során is használja. A felnőttek főképp mozgásfejlesztésre, kvázi sporteszközként használják, erősítésére, nyújtásra.
Menőke: Gondolom a gyerekeknek nem kell a szomszédba menni kreativitásért, ha kapnak egy Varázspallót. Mi mindenné változhat át ez a „hajlított deszka”, ha a kicsik keze ügyébe kerül?
Melinda: Hű, ez a millió dolláros kérdés! Erre igazából tényleg csak a kicsik tudnak válaszolni. Mi csak csodálkozó és nagyon boldog szemekkel figyeljük, ahogy hét év után is tudnak nekünk még újabb és újabb felhasználási módokat mutatni. Nem nagyon tudnánk listát írni, hiszen a lehetőségek száma tényleg végtelen.
Menőke: Hozzám hasonlóan Ti is hisztek abban, hogy a kézzel készült játékoknak egészen más a „kisugárzása”, mint a gépsorokon, ipari mennyiségben előállított daraboknak?
Melinda: Nagyon, igen. Ez az elsődleges szempont abban is, hogy nem szeretnénk iparosítani a palló készítését, még ha a piac ebbe az irányba is tolna minket. A palló egy őszinte termék, és számunkra nagyon fontos, hogy a lehető legkisebb környezeti terhelés mellett, a lehető legnagyobb részben kézi munkával készüljenek. Minden palló olyan, mintha a saját gyerekeinknek készítenénk. Ez volt az első palló története és ez maradt minden palló története. Reméljük és hisszük, hogy ez a fajta gondoskodás ott lapul minden pallónkban.
Menőke: Igaznak tartjátok a mondást a játékvásárlásra is, hogy a kevesebb több?
Melinda: A kevesebb több nagyon fontos üzenet a mai szülőknek. A mai világban a gyerekeink mindent készen kapnak. A képzeletben „megfestett” mesék helyett kész képeket kapnak a képernyőről, a fantáziajátékok helyett pedig kész játékokat vehetnek a kezükbe. Szerintünk egy játék akkor az igazi, ha nem megmond, ha nincs „kész”, hanem kísérletezésre, felfedezésre, alkotásra hív. A mindig újabb és újabb, még több és több játékkal nem adunk a gyerekeinknek, hanem elveszünk tőlük - ezt az összefüggést jó lenne minden szülőnek belátni.
Menőke: Milyen előnyei vannak a fából készült játékoknak? Mire kell odafigyelni fajáték vásárlásánál?
Melinda: Ebben a mai eldobható, műanyag világban különösen fontosnak érezzük, hogy a gyermekeink valódi anyagokat érinthessenek, valódi természetes anyagokból készült játékokkal játszhassanak. Hiszen ha belegondolsz, szinte alig van lehetőségük erre egy átlagos háztartásban. Ehhez társul, hogy minden egyes fából készült terméknek megvan a maga
története, legalábbis mi így gondolunk minden egyes pallóra.
A fajáték vásárlásnál hasonló szempontokat kell figyelembe venni és mérlegelni, mint azt tennénk tudatosan bármilyen egyéb termék esetében. Igazából a legklasszabb az lenne, ha ez a tudatosság és figyelem minden termékre kiterjedne, nem csak a gyermekjátékokra. A nagyipari környezetben gyártott fajátékok hasonló veszélyeket rejtenek, mint műanyag társaik. Gondoltad volna, hogy sok gyártó mindenféle kémiai cuccal fehéríti(!) a fát, hogy minden egyes darab egyforma világos tónusú legyen, s hogy könnyebben és egységesebben tudják festeni?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.