Személyes életutunkban fontos szerephez jut a hetes szám, jelentősebb életciklusaink ugyanis hétévenként váltják egymást. A köztudatban is elterjedt: párkapcsolatunk kritikus ponthoz ér a hetedik évforduló közeledtével. Kíváncsi voltam, van-e alapja ennek a felvetésnek, és ha igen, hogyan fordíthatjuk azt jóra.
Az utóbbi időkben arra lettek figyelmesek a szakemberek, hogy 5-9 év elteltével a legtöbb kapcsolat mélypontra ér, vagyis egyáltalán nem biztos, hogy pont hét esztendőre van szükség a fordulópont eléréséhez – szerencsére az sem törvényszerű, hogy a boldogság ezután elillan, kizárólag a feleken múlik, hogy mit hoznak ki a kapcsolatukból. A legrosszabb, amit tehetünk, hogy félve várjuk a hetedik évfordulót, attól tartva, hogy kenyértörésre kerül sor, ezzel ugyanis még inkább rásegítünk a válsághelyzet kialakulására. Egy többéves kapcsolatban óhatatlanul felmerülnek problémák, adódnak nézeteltérések, ezeket azonban – odafigyeléssel és toleranciával – oly módon is rendezhetjük, hogy a kapcsolat javát szolgálják és még inkább összekovácsolják a párt, ahelyett, hogy szakításhoz vezetnének.
Photo by Jesse Goll on Unsplash
7 éves számvetés
– Semmi meglepő nincs abban, hogy párkapcsolatunk hetedik éve körül mérleget készítünk és végiggondoljuk, honnan hova jutottunk, agyunk ugyanis úgy van programozva, hogy nagyjából hét elemből álló felsorolást képes lista nélkül megjegyezni – tudtam meg Baktay Miklós pszichológustól, aki feleségével, Baktay Zelkával együtt segít a krízishelyzetbe került párokon. A szakember állítását vásárlási szokásaink áttekintésével ellenőrizhetjük legegyszerűbben: ha valamiért le kell szaladnunk a boltba, ritkán készítünk listát, a nagybevásárlást azonban csak ritkán bonyolítjuk le előre megírt jegyzetek nélkül.
Teljesen természetes tehát, hogy amikor kapcsolatunkban eljön az a pillanat, hogy hét közös születésnapra, karácsonyra és évfordulóra tekintünk vissza, számba vesszük a hétköznapi eseményeket is. – A legtöbben azt felejtik el ilyenkor, hogy nem csak a felek, de a körülmények is sokat változnak hét év alatt: a szóban forgó időszakban akár két iskolát is befejezhetünk, több munkahelyet válthatunk, összeköltözhetünk, megházasodhatunk, gyerekeink születhetnek stb., amiből adódóan személyiségünk is formálódik – hangsúlyozza a párterapeuta.
Mosolyalbum
– Aki meggyőződéssel hiszi, hogy a hetedik évben minden párkapcsolat zátonyra fut, valószínűleg nagyítóval keresgéli majd a hibát a társában, ahelyett, hogy elfogadná, hogy a folyton változó élethelyzetekkel együtt mi is alakulunk. Pszichológiailag is egyértelműen bizonyítható, hogy fontosabb életciklusaink hétévenként váltják egymást, ami a kapcsolat próbaköve lehet, de semmiképpen sem ok a szakításra. Használjuk ezt a misztikus hetedik évet arra, hogy a kellemes emlékeket idézzük fel, és a hiányosságok helyett a kedvező változásokra, a megismételhetetlen közös élményekre koncentráljunk – javasolja Baktay Miklós. Inkább gyűjtsük csokorba a legszebb pillanatokat, tűzzünk ki új célokat, és örüljünk egymásnak. Ha kapcsolatunk rendben van, ne keressünk benne kivetnivalót csak azért, mert a köztudatban elterjedtek szerint hétévenként gallyra mennek a kapcsolatok.
Három lett a hétből?
Egy brit felmérés szerint – a korábbihoz képest felgyorsult életritmus miatt – már nem a hetedik, hanem megközelítőleg a harmadik év környékén úgy érezhetjük, hogy a kapcsolat „kiüresedett”. Ezen a ponton más megvilágításba kerülnek, és sokszor kifejezetten idegesítővé válnak azok a tulajdonságok és szokások, amiket korábban elnéztünk a másiknak vagy talán még vonzónak is találtuk a kezdet kezdetén.
A leggyakoribb okok között szerepel az elhízás és a testmozgás elhanyagolása, a második az anyagi helyzet és a vásárlási szokások miatti nézeteltérés, a bronzérmes pedig a túlzásba vitt vagy az ellentétes időbeosztással végzett munka. Ezeken kívül sokan érzik úgy, hogy a kelleténél több időt töltenek a másik rokonságával, de legalább ilyen kárt okoz a romantika és/vagy a szex hiánya. Az első tíz ok között szerepel még a horkolás, az ódivatú öltözködés és az elviselhetetlen fürdőszobai szokások, mint amilyen a levágott körmök, szőrszálak hátrahagyása, a felhajtott vécédeszka és a klasszikus, a középen kinyomott fogkrémestubus.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.