A hordozás – amire egyre több külföldi és hazai híresség is rákap – a kötődő nevelés egyik alappillére, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy elmélyüljön a szülő és a gyerek közötti kapcsolat.
Amellett, hogy kedvezően hat a gyerekek közérzetére (a hordozott babák bizonyítottan kevésbé sírósak), a kicsi testi fejlődését is kedvező irányba befolyásolja, ehhez azonban elengedhetetlen, hogy megfelelő hordozóeszközt (hordozókendőt vagy ergonomikusan kialakított csatos hordozót) használjunk.
Hurcolod vagy hordozod?
Érdemes az elején tisztázni, hogy a hordozás nem cipelést jelent, hiszen egyáltalán nem lehet megterhelő, még akkor sem, ha már nagyobbra nőtt a gyerekünk. A pár hónapos kortól használható “standard” és a totyogók számára kifejlesztett “toddler” méretű csatos hordozók mellett egyre több márka kínál úgyevezett “preschooler” hordozókat is, amelyek lehetővé teszik, hogy a közel iskoláskorú gyerekekkel is folytatódjon a hordozás.
Angelina Jolie, Nicole Kidman, Jennifer Garner, Kate Hudson, Beyoncé, Gwen Stefani, Gisele Bundchen és Natalie Portman is lelkes kengurumama, aki rendszeresen hordozza a babáját. A sztárok mellett reklámokban és filmekben is fel-felbukkan egy-egy babahordozó, a baj csak az, hogy ezek nem minden esetben mutatnak jó példát. Kis túlzással állíthatjuk, hogy a babahordozás ikonikus figurájává vált a Másnaposok című filmből Zach Galifianakis, aki épp azt szemlélteti, hogyan NE hordozzunk.
Jókor, jó helyen
– A babahordozás a csípőrendellenességek megelőzésében és enyhítésében is sokat segíthet, a helyes pozícióban lévő babák lábai ugyanis M-betűt formálnak, vagyis a térdük magasabban helyezkedik el a popsijuknál, így nem terhelik fölöslegesen a csípőjüket és a gerincük is természetes helyzetben marad. Nagyon lényeges, hogy az elől hordozott gyerekeket mindig az anyukájuk felé kell fordítani, az ezzel ellentétes testhelyzet nem ergonomikus, vagyis hosszú távon akár káros is lehet a kicsinek – hívja fel a figyelmet Olariu Monica hordozási tanácsadó, az ISARA ergonomikus babahordozók megálmodója, akinek nem indult felhőtlenül a kapcsolata a hordozással.
– Amikor 2009-ben megszületett a kisfiam, ajándékba kaptunk egy babahordozót, amit óriási lelkesedéssel kezdtünk el használni. Az örömünk nem tartott sokáig, mert rövid időn belül fájni kezdett tőle a hátam, és a kisfiamnak is kényelmetlen volt – most már tudom, hogy azért, mert nem ergonomikus hordozóeszközzel próbálkoztunk. Kis híján lemondtam a babahordozásról, amikor kipróbáltam egy rugalmas hordozókendőt, ami – a megfelelő súlyeloszlásnak és az ergonomikus testhelyzetnek köszönhetően – mindkettőnk számára élménnyé tette a hordozást – emlékszik vissza Monica, aki ezután határozta el, hogy minél több szülő figyelmét megpróbálja felhívni a helyes hordozás fontosságára.
Gyerünk, apukám!
Igazán klassz látni, hogy egyre több apuka jön rá arra, hogy a babahordozás nem csak a nők kiváltsága! Ethan Hawke, Orlando Bloom, Brad Pitt, Channing Tatum és Christopher Jarecki (Alicia Silverstone férje) már saját bőrükön is tapasztalták a hordozás pozitív hatásait, ami – már csak a látvány miatt is – minket is örömmel tölt el.
– Könnyen lehet, hogy elfogult vagyok, de úgy gondolom, hogy a babahordozás az egyik legtökéletesebb módja annak, hogy az apukák is olyan közeli és meghitt kapcsolatba kerüljenek a kisgyerekeikkel, mint az anyukák, akik kilenc hónapig a szívük alatt hordták a babákat. Örömmel látom, hogy ma már egyre több férfi mond igent a babahordozásra – hírességek és hétköznapi apukák egyaránt – a büszke apák, akik féltő gondoskodással hordozzák a kisebb és nagyobb gyerekeiket, igazán szívmelengető látványt nyújtanak – teszi hozzá Monica.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.