Sajnos csak idő kérdése volt, hogy Magyarországot is elérje a koronavírus, így soha nem volt aktuálisabb a kérdés, mint most: hogyan védhetjük meg a gyerekeket a fertőzéstől? És ha valaki koronavírus-gyanúba keveredik a családból, akkor azt elszakítják a többiektől?
Erről már az elmúlt hetekben is sokan faggatták a gyerekorvosokat, akkor is, amikor még egészen távolinak tűnt annak a lehetősége, hogy hazánkat is elérje ez a légúti megbetegedést okozó vírus. A Menőke kérdéseire dr. Kovács Tibor, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet csecsemő- és gyermekgyógyásza válaszolt, aki szerint mindenképpen megnyugtató, hogy a járvány földrajzilag tőlünk távol robbant ki, így kellő idő állt rendelkezésre ahhoz, hogy a járványügyi szakembereknek köszönhetően az egészségügyi alapellátásban és a kórházakban dolgozók is felkészüljenek a gyanús esetek kivizsgálására.
Image by amyelizabethquinn from Pixabay
Félelem helyett figyelem
„Először is nagyon fontos, hogy ha valakinél felmerül a koronavírus-fertőzés lehetősége, minél inkább elkülönítve kerüljön sor a kivizsgálására, mert a szokványos influenzánál fertőzőképesebb vírussal állunk szemben. Ez azt jelenti, hogy a koronavírus könnyebben fertőz, mert a népességben nincs ellene védettség, hiszen új vírussal állunk szemben. Kevesen tudják, pedig igaz, hogy a kanyaróvírus fertőzőképessége körülbelül tízszerese a koronavírusénak, az előbbi ellen azonban rendelkezésre áll védőoltás” - kezdi a doktor úr, aki szerint jogos a szülők aggodalma, kétségbeesés helyett azonban szerencsésebb óvatosabbnak és megfontoltabbnak lenni.
dr. Kovács Tibor csecsemő- és gyermekgyógyász
Bár már hazánkban is találtak fertőzötteket, dr. Kovács Tibor szerint továbbra is biztató, hogy tömeges megbetegedéseket csak Magyarországtól távolabb regisztráltak, és ezeken a helyeken is komoly járványügyi lépéseket tettek (karantén, tömegrendezvények elhalasztása, iskolai szünet stb.) a fertőzés féken tartása érdekében. A szakember úgy véli, hogy nem szabad szem elől téveszteni azt sem, hogy a koronavírus következtében kialakult komolyabb megbetegedések és halálozások főleg a krónikus betegek és az idősek körében fordultak elő, s hogy a halálozási arányszám megítélése is akkor lenne igazán korrekt, ha azt is tudhatnánk, hogy a már meglévő alapbetegségük miatt előreláthatólag hányan haltak volna meg.
„Azt gondolom, hogy a hazai egészségügy felkészült arra, hogy a szakemberek az eseti megbetegedéseket lokalizálják, felkutassák azokat, akikkel a fertőzött személyek közvetlen kapcsolatba kerültek, és szükség esetén járványügyi megfigyelés alá helyezzék őket” - mondta Kovács doktor, aki szerint ezek a legfontosabb lépések ahhoz, hogy a fertőzés továbbterjedését csírájában elfojtsák.
Karanténpara
Adok a témában megszólaló orvosok szavára, dr. Kovács Tiboréra pedig különösen. Szóval igyekszem nem félni, ez többé-kevésbé sikerül is. Az igazat megvallva a koronavírus kapcsán leginkább attól rémüldözöm, hogy mi lenne, ha valamelyikünket karanténba kellene helyezni? Hetekre elszakítanának a családomtól? Netán elzárnák tőlünk a gyerekünket, ha ő válna gyanússá? Éltem tehát a kínálkozó alkalommal, és Kovács doktort is megkérdeztem, mire lehet számítani egy ilyen helyzetben.
A szakértő azt mondta, hogy ha tünetmentes a fertőzésre gyanús személy - legyen szó gyerekről vagy felnőttről -, akkor a megfigyelés és a tünetek jelentkezésének ellenőrzése az otthonában történik, intézeti kivizsgálásra tünetek kialakulásakor kerül sor. „Természetesen otthoni izoláció esetén a családtagok együtt vannak. Kórházi megfigyelés esetén a gyerek mellett szülő is maradhat, amennyiben nem igényel intenzív ellátást. Ha egy szülőt kell járványügyileg megfigyelni, csak akkor különítik el a családjától, ha intézeti megfigyelés szükséges” - magyarázta a doktor úr. A karantén visszautasításáról pedig azt mondta, hogy járványügyi szempontból nem értelmezhető, hogy valakivel kivételt tegyenek amennyiben fertőzőforrás, hiszen így a szeparálás hatékonyságát és értelmét vesztené.
Tedd meg, ami rajtad múlik!
Dr. Kovács Tibortól egyre több szülő kér tanácsot a koronavírussal kapcsolatban, ő pedig mindegyiküknek elmondja, hogy a légúti megbetegedésekhez hasonlóan, a koronavírus-fertőzés megelőzésében is kulcsfontosságú az alapvető higiéniás szabályok betartása. Ezt figyelembe véve:
- Aki megbetegedett, ne menjen közösségbe és kerülje a tömegközlekedést
- Ügyeljünk a gyakori és alapos szappanos kézmosásra
- Használjunk fertőtlenítő kendőket és kézfertőtlenítő géleket
- Ha szeretnénk elejét venni a légúti fertőzések terjedésének, viseljünk szájmaszkot
Ha ezeket mindannyian betartanánk, a szakértő szerint lehetőségeinket tekintve eleget tennénk azért, hogy a fertőzésektől óvjuk saját magunkat és a környezetünket - ez ráadásul nem csak a koronavírusra igaz, hanem minden légúti kórokozóra.
Kovács doktor szerint járványügyi szempontból kiemelten fontos, hogy kerüljük az utazást azokra a területekre, ahol a koronavírus-fertőzés tömegesen fordul elő. „Akik ezekről a földrajzi területekről érkeztek az országba, könnyen járványügyi megfigyelés alá vagy elkülönítésre kerülhetnek, ahogy azok is, akik közvetlen kapcsolatba kerültek velük például egy repülőgépen vagy egészségügyi intézményben.”
Ami viszont nem oszt, nem szoroz a koronavírus terjedésével kapcsolatban, az az alaptalan félelem és kirekesztés. Az ázsiai és olasz éttermek látogatását túlzás elkerülni, ahogy az innen érkező élelmiszerek vagy használati tárgyak vásárlásának mellőzése sem járul hozzá a prevencióhoz. Nem fékezi meg a járványt az sem, ha mostantól vonakodva nézünk az ilyen nemzetiségű emberekre!
Védőoltásra várva
Sokan remélik a megoldást egy pikk-pakk kifejlesztett védőoltástól, dr. Kovács Tibor azonban kénytelen kiábrándítani őket: „Tudni kell, hogy egy védőoltás kifejlesztése minimálisan is több hónapos procedúra, még akkor is, ha sürgető az időfaktor. Minden vakcinát széles körű klinikai vizsgálatoknak kell kitenni, aminek megvannak a szigorúan ellenőrzött szabályai és biztonsági előírásai. Azt gondolom, hogy mire a jelenlegi vírussal szemben hatékony oltóanyag megjelenik és világszerte elérhetővé válik, addigra a koronavírus-fertőzés le fog csengeni.”
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.