Ma már szinte meg sem lepődünk azon, ha az időjárás megtréfál bennünket: bár a naptár szerint ősz van, olykor mégis úgy érezhetjük, mintha egy verőfényes nyári nappal ajándékoztak volna meg az égiek. Aztán hirtelen ,,bekeményít” az időjárás, hirtelen 15-20 fokkal csökken a külső hőmérséklet, és még kabátban is fázunk.
Ez a szélsőséges idő, valamint a kiszámíthatatlan hőingadozás kemény próbatétel elé állítja a szervezetünket, így könnyebben keletkezik rés az immunrendszer pajzsán, utat engedve a téli nyavalyákért felelős kórokozóknak. A jó hír az, hogy néhány egyszerű lépéssel hozzájárulhatunk ahhoz, hogy idén mi nyerjünk, és ne a nátha – ezeket gyűjtöttük most csokorba.
1) Öltözz rétegesen!
Ember legyen a talpán, aki a változékony időjárásban tudja, hogy milyen a megfelelő öltözet, hiszen sokszor egy napon belül is jelentős hőmérséklet-különbségek figyelhetők meg. Az időjárásra vonatkozó előrejelzéseket érdemes meghallgatni, még akkor is, ha sajnos a meteorológusok sem tévedhetetlenek. A legtöbben elkövetjük azt a hibát, hogy reggel alaposan beöltözünk (nem is csoda, hisz ilyenkor általában hideg van), napközben viszont magasabbra kúszik a hőmérő higanyszála, és a túlöltözés miatt könnyen megizzadunk. Ha nincs szerencsénk, pikk-pakk meg is betegszünk. Persze az sem jó megoldás, ha csak egy vékony kabátot viselünk, mert akkor meg az esti órákban vacoghatunk, ahogy lemegy a nap. A legjobb megoldás az, ha a réteges öltözködés mellett döntünk, méghozzá úgy, hogy a testünkkel közvetlenül érintkező ruhadarab lehetőleg pamutból készüljön, jól szellőzzön és nedvszívó is legyen (ezzel csökkenthetjük a megfázás esélyét, ha megizzadunk). Az ezt követő réteg valamilyen meleg ruhából álljon, ami képes megtartani testünk melegét, majd erre kerüljön a helyesen kiválasztott kabát. Nagyon fontos, hogy ha megizzadunk vagy megázunk, amint lehet, öltözzünk át, ezzel is csökkentve a meghűlés veszélyét!
2) Ne csak álmodj az alvásról!
Az ovi- és iskolakezdés miatt az őszi napok igen eseménydúsak, mind a kicsiknek, mind a nagyoknak. Láblógatásra később se nagyon lesz időnk, hiszen közelegnek az ünnepek és az év végi határidők. Amikor nagyobb rajtunk a nyomás, és testileg-lelkileg egyaránt kimerülünk, a megszokottnál is nagyobb szükségünk lenne a regenerálódásra. Ennek egyik legkézenfekvőbb módja a megfelelő mennyiségű és jó minőségű alvás lenne, hiszen már ezzel is sokat tehetünk az immunrendszer egészséges működéséért. Talán mondanunk sem kell, hogy a bokros teendők miatt erre csak keveseknek van módja - a legtöbben vagy túl későn kerülünk ágyba vagy reggel nagyon korán kelünk, a legrosszabb felállás pedig az, ha a kettő együtt történik. Ha nem alszunk eleget, jelentősen romolhat a koncentrációs készségünk, gyengülhet a szellemi teljesítményünk, miközben sokkal ingerlékenyebbek lehetünk és a reakcióidőnk is megnövekedhet. Általában betegesebbek is azok, akik nem pihennek annyit, amennyire a testüknek szüksége lenne, mivel az immunrendszer erősítése és a kórokozókkal vívott küzdelem alvás során sokkal intenzívebben zajlik. (Ezért is van az, hogy amikor megbetegszünk, szervezetünk ösztönösen vágyik az alvásra, és az orvosok sem véletlenül hangsúlyozzák az ágynyugalom fontosságát.)
3) Moss kezet!
Amennyire banálisnak tűnik, annyira hasznos a gyakori és alapos kézmosás, amivel akár a hetekig elhúzódó, kellemetlen fertőző betegségeket is megelőzhetjük. A szakemberek is egyetértenek abban, hogy a legjobb az lenne, ha hazatérésünk után nem csak a kabátunkat és a cipőnket vennénk le, hanem a kezünket is alaposan megmosnánk, még mielőtt bármibe belefognánk. Érdemes az eszünkbe vésni, hogy a kórokozókkal folytatott küzdelmünk a bőr felszínén kezdődik, mivel a nap folyamán rengeteg tárggyal és emberrel érintkezünk, így a kezünkön sok vírus és baktérium is megtelepedhet. Ha megfeledkezünk a kézmosásról, sokkal nagyobb az esélye annak, hogy a begyűjtött kórokozók célba is érnek, például úgy, hogy megdörzsöljük a szemünket és az orrunkat, vagy megérintjük a szánkat. Érdemes antibakteriális szappant használni, és alaposan megtisztítani a kezünket, nem csak kutyafuttában, elnagyoltan bevizezni. A gondos kézmosás során nem csak a tenyerünket és a kézfejünket kell megtisztítani, hanem a csuklót is, méghozzá úgy, hogy a szappanos tisztítás körülbelül 20-30 másodpercig tartson, majd azt alapos öblítés kövesse. Ha nincs lehetőségünk a gyakori kézmosásra, legyen nálunk antibakteriális törlőkendő vagy kézfertőtlenítő gél!
4) Vedd be a vitamint!
Bár a rendszeres gyümölcs- és zöldségfogyasztás egész évben fontos, a legtöbben mégsem veszünk magunkhoz eleget belőlük. Pedig a téli időszakban még lényegesebb lenne erre odafigyelni, hiszen a megfelelő vitaminok bevitele nélkül immunrendszerünk legyengülhet, s így jobban ki lehetünk téve a fertőzésveszélynek. Ha tudod, hogy természetes módon nem sikerül feltöltened a vitaminraktárakat, akkor keresd meg a számodra ideális vitaminkészítményt és szedd rendszeresen! Törekedj arra, hogy az idénynek megfelelő gyümölcsökből és zöldségekből minél több kerüljön a tányérodra, mert ezek nagy mennyiségben tartalmazzák azokat az értékes anyagokat, amelyekre ebben az évszakban szükséged van. Tökéletes választás a sütőtök, a cékla, a kelkáposzta, a savanyú káposzta, a zeller, az alma és a körte is. A dió, a mogyoró és a mandula is sok értékes összetevőt tartalmaz, ezekből is érdemes naponta egy csukott maroknyit fogyasztani – ennél többet csak akkor rágcsálj belőlük, ha nem kell vigyáznod a vonalaidra.
5) Ne jegeld a sportolást!
Olyan szuperül hangzik, mégis nehéz megvalósítani, hogy naponta 30-40 percet mozogjunk, hiszen már ezzel is jelentősen csökkenthetnénk az őszi-téli betegségek kockázatát. Az aktív tevékenységnek köszönhetően nem csak az immunrendszerünket erősíthetnénk, hanem sikeresen harcba szállhatnánk a hidegebb hónapokban felkúszó plusz kilókkal, ráadásul a hangulatunkat is jelentősen javíthatnánk. Erre a szürke, hideg és esős hónapokban mindannyiunknak szüksége lenne, hiszen a lehangoló idő a lelkünket sem kíméli. A rendszeres mozgás tréningezi az immunrendszert, de az izmokat és a csontokat is erősíti, arról nem is beszélve, hogy hozzájárul a méregtelenítéséhez és az emésztést is kedvezően befolyásolja. A sérülések és a túlerőltetés elkerülése érdekében nagyon fontos, hogy minden edzés előtt alaposan bemelegíts – fokozottan igaz ez akkor, ha a szabadtéri mozgás mellett döntesz. Ha szereted, edzés után szánj időt szaunázásra is, ami számtalan jótékony hatással rendelkezik, és a fagyos időben minden porcikádat átmelegíti!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.