Te meg tudod különböztetni az UV-A sugarakat az UV-B-től? És az UV-C-től? Ismered, hogyan „dolgoznak” a bőrödön a kémiai és a fizikai fényszűrők? Mikor célszerű a napon tartózkodni az optimális D-vitamin termeléshez?
A bőröd egészen biztosan meghálálja, ha tudatosan készülsz a nyárra, és okosan használod a napvédő termékeket. Az erős nyári napsütést a legfőbb öregedési források között tartják számon, legalább olyan rossz hatással lehet a bőrödre, mint a dohányzás, a súlyos légszennyezés vagy egy gyulladás. Éppen ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen módszert választasz bőröd megvédésére, illetve a megfelelő nyári szín elérésére.
Photo by Shifaaz shamoon on Unsplash
Hiszen ilyenkor – valljuk be – nem csak a fényvédelmet tartjuk szem előtt, hanem szemrevaló barnaságunkat is. Ehhez azonban nem árthat néhány alapfogalmat tisztázni, hogy megfontoltan választhassuk ki a nekünk leginkább megfelelő módszert, és elkerüljük bőrünk károsodását. A legfontosabb, hogy egy napvédő széles körű védelmet nyújtson, vagyis az UV-A és az UV-B sugarak ellen is védjen, akár fizikai fényszűrőket (amik többnyire visszaverik, szétszórják az UV-sugarakat a bőr felszínéről), akár kémiai fényszűrőket tartalmaz (ezek többnyire elnyelik a Napból érkező UV-sugarakat). Az általában 6-10-től egészen 50+-ig jelölt fényvédő faktor (SPF) azt mutatja, hogy egy napvédő termék milyen mértékben képes megszűrni az UV-B sugarakat; hogy általa mennyi idővel lehet tovább tartózkodni a napon a leégés veszélye nélkül.
Mi a különbség a háromféle UV-sugárzás között?
- UV-A: ez a leghosszabb hullámhosszal rendelkező és egyben a legveszélyesebb UV-sugárzás, mivel a bőr mélyebb rétegeibe is képes behatolni. Felelős a ráncok kialakulásáért, a bőr rugalmasságának csökkenéséért és az öregedés egyéb látható jeleiért. A szörnyű igazság az, hogy még az üvegen is képes áthaladni!
- UV-B: az UV-A sugarakhoz képest rövidebb hullámhosszúak, így "csak" a bőr felsőbb rétegeibe hatolnak be. Ezek felelősek elsődlegesen a bőr felületi barnulási és leégési folyamataiért, valamint a bőrrák kialakulásában is jelentős szerepet játszanak.
- UV-C: ezek a legrövidebb hullámhosszúságú UV-sugarak. Őket az ózonréteg elnyeli, így nem érik el a bőrünket.
Töltődj fel D-vitaminnal!
Az optimális D-vitamin termeléshez célszerű napvédő nélkül a kora délelőtti, vagy a késő délutáni órákban naponta kb. 15-30 percet napon tölteni. Ez az időtartam a leégés veszélye nélkül elég lehet ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű D-vitamin termelődjön a szervezetedben. Ezen túl a helyes táplálkozással is segíthetjük D-vitamin ellátásunkat: a vitamin ugyanis nagy mennyiségben található tengeri halakban, csukamájolajban, kisebb mennyiségben pedig a tojásban és a májban is előfordul. Ez különösen az érzékenyebb bőrűeknek, vagy a napallergiásoknak lehet hasznos, akik számára az önbarnítók is nagy segítséget nyújthatnak.
Menőke-tipp:
A Nu Skin új önbarnítója, a Sunright Insta Glow segítségével bárki évszaktól függetlenül élvezheti a napbarnított bőrt: hatása a felvitelt követően, körülbelül 15 perc múlva látható, gyorsan, csíkmentesen felszívódik, és hidratálja, ápolja is a bőrt. Hatalmas pozitívuma, hogy csak a bőrünknek kölcsönöz napcsókolta színt, a ruhán nem hagy foltot!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.