Szerencsére egyre többen felfedezik a teák izgalmas ízvilágát, így ma már nem csak akkor kerül a csészékbe a gőzölgő ital, amikor felüti a fejét a torokfájás vagy a nátha. A zord téli napokon igazán jól esik egy testet-lelket átmelengető tea, főleg akkor, ha ismerjük a teakészítés titkait.
Ez nem is annyira egyszerű, a minőségi teák esetében ugyanis az elkészítés teafajtánként különböző. Elég egy kis odafigyelés, és garantáljuk, hogy az általad készített tea ezentúl nem csak finomabb, de egészségesebb is lehet, hiszen nem károsodnak majd az értékes vitaminok és enzimek.
Photo by Monika Grabkowska on Unsplash
Ügyelj a hőmérsékletre!
A fekete teákat, a gyümölcs és a rooibos teákat forrásban levő vízzel is leönthetjük, a zöld teát viszont csak 70-80 fokos vízzel, hogy a vitaminok, antioxidánsok ne károsodjanak, majd 3-4 percig áztassuk a teafüvet szűrés előtt. Nem mindenki tudja, pedig igaz, hogy a zöld teát másodszor is le lehet forrázni, ugyanis ilyenkor más hatóanyagok oldódnak ki belőle. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy ilyenkor kicsit hosszabb időre van szükség, akár 5-8 percig is áztathatjuk a teafüveket. A gyógynövények közül a gyökereket, a kérget vagy a terméseket tartalmazókat forrásban levő vízhez adjuk, és még pár percig forraljuk. A virág részeket és a leveleket tartalmazó gyógyteákat a fekete teához hasonlóan forrázzuk, míg a magas vitamin tartalmú bogyókat – mint amilyen például a csipkebogyó – csak langyos vízben kell áztatni, hogy a benne rejlő C-vitamin ne károsodjon. A nyálka-tartalmú gyógynövényeket – ilyen a mályva – és a többek között vérnyomás-szabályozásra javasolt fehér fagyöngyöt hideg vízben kell áztatni (a mályvát 3-4, míg a fehér fagyöngyöt 12 órán keresztül).
A leggyakoribb teabakik
Aki mézet vagy citromlevet használ a tea ízesítésére, ne tegye őket a teába, amíg a hőmérséklete nem hűlt vissza 40-50 fok alá. Ez azért fontos, mert a magas hőmérséklet károsítja a citromban lévő C-vitamint, valamint a mézben található hasznos enzimeket. Tudni kell azonban, hogy a cukor (és persze a citromlé) használatával elfedhetjük a teák egyedi ízét, ezért egy igazán különleges, szálas tea fogyasztását mindenképpen cukor hozzáadása nélkül javasoljuk. Lehetőség szerint mindig frissen főzött teát fogyasszunk, nem szerencsés ugyanis, ha a teafű órákig ázik a vízben. Ilyenkor inkább készítsünk egy újabb adag friss teát! Ügyeljünk arra is, hogy a teakészítés során lehetőleg ne használjunk fém eszközöket, és ha tehetjük, inkább szűrt vízzel, ásványvízzel vagy forrásvízzel készítsük a teát, a kemény-klóros csapvíz ugyanis kedvezőtlenül befolyásolhatja a tea ízét. Az igazi teát nem kell ízesíteni ahhoz, hogy finom legyen. Ma már hazánkban is sok olyan tea és teakeverék is kapható, ami ízesített, így felesleges egyéb anyagot hozzáadni. Jól ismert, hogy az angolok a testes, erős teákhoz tejet adnak. Ha emellett döntünk, akkor a már felmelegített tejhez öntsük hozzá a teát és ne fordítva! A méz és cukor mellett, ha szeretnénk, édesíthetünk alternatív édesítőkkel is, például kókuszcukorral, xilittel vagy akár eritrittel is.
Téli teakeverék
Megfázás esetén több oldalról támogathatjuk szervezetünket abban, hogy legyőzze a betegséget: immunrendszerünk megerősítésére fogyaszthatunk csipkebogyó teát, fertőtlenítő hatása miatt pedig borsmentát, illetve kakukkfüvet. A bodza és hársfa virága enyhíti a megfázás okozta felső-légúti tüneteket, emellett köptető hatású. A mindenki által ismert kamilla virágzat és a lándzsás útifű kiváló gyulladáscsökkentők. Ezeket magukban vagy keverékként is használhatjuk megfázásos időszakban, hiszen megelőzésre is alkalmasak! 2 teáskanál gyógyfüvet forrázzunk le 2-3 dl vízzel, hagyjuk állni 5 percig, majd fogyasszuk akár mézzel édesítve, napi 2-3 alkalommal. Ha bodza- vagy hársfavirág teát készítünk, azokat természetesen ne forrázzuk, csak langyos vízben áztassuk. A hideg hónapokban mindenkinek jól esik egy bögre forró tea, ilyenkor akár a natúr teánkhoz is adhatunk egy kis narancsot, feldarabolt almát, fahéjat, szegfűszeget, diót, de ha nincs kedvünk ehhez, válasszunk kimondottan téli, ízesített teákat!
Menőke-tipp
Ha igazán finom teát szeretnél inni, a filteres teák helyett mindig szálasat válassz! Most már rengeteg teából létezik bio változat, ezek azért szerencsésebbek, mert ellenőrzötten növényvédőszer-mentesek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.