Szinte mindenki tud mondani egy-egy anyósviccet vagy olyan rosszízű történetet, ami az anyósokon élcelődik. Ezeket hallva szinte mindenki biztos abbanhogy ez a rokoni kapcsolat csak rossz lehet, és semmi jó nem sülhet ki belőle.
Szerencsére nem törvényszerű, hogy hadban álljunk az anyósunkkal, sőt néhány egyszerű módszer bevetésével sokat tehetünk azért, hogy békében éljünk a nem mindig kedves mamával. Az anyósokkal szemben támasztott előítéletek igen veszélyesek, hiszen életünk során nagy valószínűséggel mindannyian szert teszünk legalább egy anyósra – aki pedig negatív előítélettekkel vág neki az ismerkedésnek, jobb, ha felkészül a konfliktusokra. Fontos tudni, hogy nem csak az anyóssal való kapcsolatot árnyékolhatja be, ha rosszakat feltételezünk szerelmünk édesanyjáról, hanem a jól induló párkapcsolat is zátonyra futhat emiatt.
A jó kezdet fél siker!
Való igaz, hogy sokszor maguk az anyósok sem könnyítik meg az ifjú pár életét. A szakértők abban nem látnak különbséget, hogy a fiús vagy a lányos anyák fogadják-e el nehezebben gyermekük választottját – annak, hogy problémák adódnak a felek között, több oka is lehet: családi minták, be nem teljesült szülői álmok vagy a gyermekekkel szemben támasztott túlzott elvárások.
Mind az anyós, mind a meny vagy a vő nagy hibát követ el akkor, ha hatalmi harcba bonyolódik a másikkal, értelmetlen játszmák színterévé változtatva a családot. Azzal nincs semmi gond, ha egy szülő nehezen engedi el a gyermekét, ahhoz azonban, hogy ez sikerüljön, meg kell találnia az új szerepét és kötődési pontját az új kapcsolatrendszerben. Nagyon fontos, hogy soha ne vesztesként élje meg azt, hogy a gyermeke kiröppen a családi fészekből.
Az újdonsült férjnek és feleségnek egyaránt el kell fogadnia az “új családját”, melyben már kialakult és jól bevált szabály-, illetve szokásrendszer működik. Tényleg nem könnyű feladat ebbe beilleszkedni, de a mai világban – szerencsére vagy sem – a fiatal párok többsége nem kényszerül arra, hogy együtt lakjon az idősebb generációval. Így csak rövidebb időre korlátozódnak azok a helyzetek, amikor konfliktus alakulhat ki a felek között, például a közös családi ebédek, ünnepek, kirándulások és nyaralások alkalmával.
Mit hoz a jövő?
Nem sok jó sülhet ki abból, ha valaki már az ismerkedés ideje alatt ösztönösen ellenszenvet táplál leendő párja édesanyja iránt. Ha nagy a társadalmi, gazdasági, erkölcsi normarendszer-különbség a két család között, valószínűsíthető, hogy a későbbi együttélés során ezek az ellentétek – amik korábban akár izgalmasnak is tűnhetnek – felerősödnek. Éppen ezért lényeges, hogy ha lehet, csak olyan emberrel kössük össze az életünket, akinek a szüleit már az együttjárás szakaszában közel érezzük magunkhoz, és szeretetteljes kapcsolatot alakítunk ki velük. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy milyen kapcsolatban áll egymással az anyósunk és az apósunk.
Ha házasságra kerül a sor, még előtte érdemes tisztázni jövendőbelinkkel azokat az íratlan szabályokat, amelyek mentén élni szeretnénk majd az életünket. Fontos, hogy mindez úgy történjen, hogy egyik fél se sérüljön, és senkiben se merülhessen fel az a gondolat, hogy a házassággal valamit vagy valakit elveszített. Az egyenrangú félként kezdeményezett, tiszta, mindkét fél számára elfogadható megoldások sokkal célravezetőbbek, mint a követelések. Ezek helyett tanácsos inkább kéréseket, kívánságokat megfogalmazni a helyzet normalizálásának érdekében, következetesen kerülve a megalázó, rosszízű megjegyzéseket. A siker egyik legfőbb titka, hogy ne kritizáljuk az anyósunkat a párunk, netán a többi családtag előtt, mert mindez ellenszenvet vált ki a többiekből, és önkéntelenül is védelmükbe veszik az érintettet.
5 anyósszelidítő tipp
1) Próbáld meg jobban megismerni az anyósodat! Valamilyen közös érdeklődési kört biztosan találtok, ez pedig jó kiindulópont lehet egy beszélgetéshez. Ne add fel, ha az első alkalmak során elutasítónak tűnik, van, akinek több idő kell ahhoz, hogy elfogadja az érkezéseddel kialakult új helyzetet.
2) A beszélgetések alakulását sokszor meghatározza a környezet, illetve az, hogy kik veszik körül az embert. Ha “hazai pályán” nem sikerül közelebb kerülnöd az anyósodhoz, szervezz valamilyen programot, ahol kettesben beszélgethetsz vele. Könnyen lehet, hogy csak egy kis környezetváltozásra van szükség ahhoz, hogy megnyíljatok egymás előtt.
3) Ne önts olajat a tűzre azzal, hogy választottadat vagy a gyerekeidet az anyósod ellen hangolod! A barátnőidnek nyugodtan panaszkodhatsz rá, de a családban senkitől se várd, hogy állást foglaljon!
4) Ha azt szeretnéd, hogy normalizálódjon a kapcsolatod az anyósoddal, ne maradj távol a családi eseményekről! Azzal, hogy nemet mondasz a meghívásokra, kellemetlen helyzetbe hozhatod a párodat, és még inkább magadra haragíthatod az anyósodat. Ki tudja, lehet, hogy épp egy ilyen összejövetelen sikerül rendezni a soraitokat!
5) Ha netán mégsem sikerülne oldani a feszültséget és a hangulat továbbra is puskaporos maradna közöttetek, akkor se válaszolj gorombán és tiszteletlenül az anyósodnak! Figyelj oda arra is, hogy a párod előtt se illesd keresetlen szavakkal az anyósodat, hiszen az édesanyjáról van szó – bizonyára neked sem esne jól, ha a szüleidet szidnák! Azért is jobb, ha féken tartod az indulatait, mert ha nem vigyázol, csak tovább mélyíted az ellentéteket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.